Γιορτή 28 Οκτωβρίου

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 γιορτάσαμε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας την Εθνική επέτειο του 1940!

25 ΜΑΡΤΙΟΥ 2023

Στις 24/3/2023 πραγματοποιήθηκε από την Ε΄ τάξη η γιορτή της 25ης Μαρτίου. Τα παιδιά παρουσίασαν με ενθουσιασμό μια ιστορική αναδρομή από το 1453 (πτώση της Κωνσταντινούπολης) έως το 1840 (βασιλεία του Όθωνα).

17 Νοέμβρη

Την Πέμπτη 17/11 πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας ο εορτασμός για την επέτειο του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων της Δ τάξης, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Πετρούλας Συμιρδάνη και Ντίνου Γκαραβέλλα και με την πολύτιμη βοήθεια της θεατρολόγου του σχολείου μας, Ιωάννας Κίσσα αφηγήθηκαν το χρονικό, διηγήθηκαν πεζά, απήγγειλαν ποιήματα και απέδωσαν πολύ ωραία τους ρόλους τους σε μικρά θεατρικά τιμώντας με τον τρόπο αυτό τους εξεγερμένους του Πολυτεχνείου.

Εορτή 28ης Οκτωβρίου … 82 χρόνια μετά !!!

Η εθνική επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940 τιμήθηκε και φέτος από το σχολείο μας με τη διοργάνωση σχολικής γιορτής.

Η γιορτή πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας και ξεκίνησε με έναν μικρό χαιρετισμό από τη διευθύντρια του σχολείου μας κ. Έφη Σουλιώτου.

Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄τάξης , μέσα από το χρονικό που παρουσίασαν, τα ποιήματα, τα θεατρικά  και τα τραγούδια, μας ταξίδεψαν σε εκείνα τα δύσκολα χρόνια και αποτύπωσαν την ηρωική εποχή.

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΙΟΥΝΙΟΣ 2020

Την Παρασκευή 26 Ιουνίου ολοκληρώθηκε φέτος η σχολική χρονιά μας. Μια χρονιά περίεργη για όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης, ειδικότερα όμως για τους μαθητές που αλλάζουν βαθμίδα, όπως τα παιδιά μας που τελειώνουν την Στ΄ τάξη.

Γιορτή  Χριστουγέννων

Την Τετάρτη το απόγευμα  μέσα σε ένα υπέροχο και ζεστό κλίμα παρουσιάστηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή από τους μαθητές της Β΄ τάξης στο αμφιθέατρο του σχολείου μας. Οι μαθητές του Β1 τμήματος παρουσίασαν το θεατρικό  «Τα Χριστούγεννα του Άρτσι Μπούρτσι ».

Γιορτή λήξης σχολικού έτους

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας η γιορτή λήξης της Στ τάξης . Οι μαθητές παρουσίασαν τη θεατρική σάτιρα  ?Το ταξίδι των Θεών ?.  Μας χάρισαν γέλιο αλλά και στιγμές συγκίνησης .

Γιορτή 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Η Ε τάξη του σχολείου μας θέλοντας να αποδώσει την οφειλόμενη τιμή και μνήμη  στο γεγονός και στους αγωνιστές, θέλοντας να αποφύγει τους πανηγυρικούς τα μεγάλα ΄΄ζήτω΄΄, την προγονοπληξία και την ρουτίνα αν θέλετε, του τραγούδι-ποιήμα,ποίημα τραγούδι  και πάλι απ την αρχή , επιχείρησε να παρουσιάσει με μια διασκευή για παιδιά ενός μεγάλου κλασσικού θεατρικού έργου «Το μεγάλο μας Τσίρκο» του Ιάκωβου Καμπανέλη, που όταν παρουσιάστηκε στο κοινό το 1973 αποτέλεσε εκτός από θεατρικό γεγονός και πράξη αντίστασης.

Γιορτή Χριστουγέννων

Μέσα σε  ένα όμορφο και ζεστό Χριστουγεννιάτικο κλίμα πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας , την Τρίτη  18 Δεκεμβρίου στις 6 το απόγευμα!Οι μαθητές της Β τάξης  μέσα από ένα  διασκεδαστικό θεατρικό, «περιέγραψαν» στον κόσμο την ιστορία του Αη-Βασίλη που παραλίγο να μείνει κόκαλο από το φίλτρο της μάγισσας Παράκακης και «πέρασαν» επίσης μηνύματα αγάπης , προσφοράς, αλληλεγγύης και συγχώρεσης!

Γιορτή 17 Νοεμβρίου

Στις 16 Νοεμβρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδήλωση για την επέτειο του Πολυτεχνείου.

Η γιορτή παρουσιάστηκε από την Δ? τάξη και τις δασκάλες των τμημάτων, Καλλιάγρα Όλγα και Καρατσώλη Βασιλική.

Εορτή  28ης  Οκτωβρίου

Μέσα σ? ένα κλίμα συγκίνησης στο κατάμεστο αμφιθέατρο του 33ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων πραγματοποιήθηκε στις 26/10/2018 η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου 1940. Οι μαθητές της Γ? τάξης απέδωσαν με αξιοζήλευτη σοβαρότητα το πνεύμα της γιορτής.

Αρχικά τα παιδιά έκαναν μία μικρή ιστορική αναδρομή στα γεγονότα του Β? Παγκοσμίου Πολέμου, ενώ παράλληλα προβάλλονταν ανάλογες εικόνες και βίντεο.

Η γιορτή της 25ης Μαρτίου

Με θεατρικά δρώμενα και τραγούδια γιορτάσαμε την εθνική εορτή της 25ης Μαρτίου 1821. Μπράβο στα παιδιά της Πέμπτης που είχαν την ευθύνη της γιορτής, στους δασκάλους τους Στελλα Βακουφτσή, Μαρία Γκούμπλια και τη μουσικό του σχολείου μας Κωνσταντία Λάσκου.

Ένα βήμα απ? τη Λαμπρή!!  Καλή Σαρακοστή!

Τις μέρες αυτές το έθιμο του γλεντιού, της ψυχαγωγίας, της μεταμφίεσης και του μασκαρέματος δεν αφήνει κανέναν σε ησυχία? θα άφηνε το σχολείο μας;

Κυοφορήθηκε μια ιδέα. Να πάρουμε μολύβι, χαρτί, φελιζόλ? και μια αδιαμόρφωτη μάζα να αποκτήσει οστά και νεύρα. Μέρα με τη μέρα το σκάλισμα απόκτησε οστά, μορφή, χαρακτήρα και κάποια στιγμή μας χαμογέλασε με τα χρώματα, την γκριμάτσα, τη σατιρική του διάθεση, την καρναβαλική σκανταλιά του.

Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2017

Την Παρασκευή, 22 Δεκεμβρίου, στο σχολείο μας παρουσιάστηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή μας. Φέτος η γιορτή μας ήταν αφιερωμένη στη γέννηση του Χριστού,στο πρώτο της μέρος,και στις παραδόσεις από διάφορα μέρη της πατρίδας μας για τις άγιες αυτές μέρες στο δεύτερο μέρος.