Συνάντηση με το Ειδικό σχολείο στη βιβλιοθήκη

Σήμερα 27 Μαρτίου 2023,

ο λαγός και η χελώνα, το ποντίκι και το λιοντάρι, το κοράκι και η αλεπού ζωντάνεψαν. Και ξέρετε πού;

Σε ένα μέρος πολύ ευχάριστο και γνώριμο για τους περισσότερους, στη Δημοτική Δανειστική Βιβλιοθήκη της πόλης μας. Εκεί που οι ήρωές μας κλεισμένοι σε ένα βιβλίο κάθονται και μας  περιμένουν να τους πάρουμε, να τους ξεφυλλίσουμε, να τους διαβάσουμε και να ζήσουμε μαζί τους μοναδικές περιπέτειες.

Εμείς οι μαθητές του Ε1 με τη δασκάλα μας κυρία Όλγα Καλλιάγρα, την κυρία Ιωάννα Κίσσα και οι φίλοι μας από το Ειδικό Σχολείο με τις δασκάλες τους κυρίες Χαρούλα Καργιώτη, Ευαγγελία Ακρίβου και Εύα Φασούλα, αφού πρώτα ενημερωθήκαμε από τον κύριο Δημήτρη, για τη λειτουργία της βιβλιοθήκης, στη  συνέχεια μιλήσαμε για τον Αίσωπο και τους μύθους του, που αντέχουν στον χρόνο και μας δίνουν μαθήματα ζωής. Διαβάσαμε  κάποιους από τους μύθους του Αισώπου και ζωντανέψαμε ‘’το λαγό και τη χελώνα’’, χρησιμοποιώντας   τις μάσκες που είχαμε κατασκευάσει στην προηγούμενη συνάντησή μας.

Η εμπειρία, μοναδική! Η υπομονετική  χελώνα μας θύμισε πως  η κοπιαστική προσπάθεια νικάει το φυσικό χάρισμα, όταν αυτός που το έχει δεν το καλλιεργεί.

Επιστρέφοντας στο σχολείο συνθέσαμε ένα τετράστιχο:

Μπορεί ο λαγός μας να είναι γρήγορος πολύ,

όμως η χελώνα μας είναι σοφή.

Επιμένει και προσπαθεί

και πάντα πρώτη βγαίνει αυτή!