Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2017

Την Παρασκευή, 22 Δεκεμβρίου, στο σχολείο μας παρουσιάστηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή μας. Φέτος η γιορτή μας ήταν αφιερωμένη στη γέννηση του Χριστού,στο πρώτο της μέρος,και στις παραδόσεις από διάφορα μέρη της πατρίδας μας για τις άγιες αυτές μέρες στο δεύτερο μέρος.

Ετσι λοιπόν ενώ ακούγονταν ύμνοι της Εκκλησίας μας, οι μαθητές των δυο τμημάτων της  Γ? τάξης έπαιξαν στο θεατρικό " Η γέννηση του Χριστού " και κατόπιν παρουσίασαν τα κάλαντα  και τα ήθη και έθιμα από τον Πόντο ως Πελοπόννησο κι από τη Χίο μέχρι την Κρήτη μας. Με το χιόνι που έπεφτε την ώρα της γιορτής μας πραγματικά νιώσαμε το πνεύμα των Χριστουγέννων μέσα από το θεατρικό μας και τις παραδόσεις της πατρίδας μας.

Η μουσικός μας κ.Λάσκου Κωνσταντία με τη χορωδία του σχολείου μας συμμετείχε στη γιορτή με χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα.

Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι δάσκαλοι των τμημάτων της Γ τάξης Καρατσώλη Βασιλική και Μπαρμπαρούσης Βασίλειος.