Γιορτή 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Η Ε τάξη του σχολείου μας θέλοντας να αποδώσει την οφειλόμενη τιμή και μνήμη  στο γεγονός και στους αγωνιστές, θέλοντας να αποφύγει τους πανηγυρικούς τα μεγάλα ΄΄ζήτω΄΄, την προγονοπληξία και την ρουτίνα αν θέλετε, του τραγούδι-ποιήμα,ποίημα τραγούδι  και πάλι απ την αρχή , επιχείρησε να παρουσιάσει με μια διασκευή για παιδιά ενός μεγάλου κλασσικού θεατρικού έργου «Το μεγάλο μας Τσίρκο» του Ιάκωβου Καμπανέλη, που όταν παρουσιάστηκε στο κοινό το 1973 αποτέλεσε εκτός από θεατρικό γεγονός και πράξη αντίστασης.

Οι μαθητές της Ε Τάξης με βοηθούς και εμψυχωτές τις δασκάλες τους, Ηλιάνα Χρηστάνα  και Στέλλα Βακουφτσή, την μουσικό του σχολείου μας Κωνσταντία Λάσκου, έσπασαν  τη γραμμικότητα των ΄΄σχολειοποιημένων΄΄  προγραμμάτων μ΄ αυτό το έργο.

Ζήσαμε βιωματικά τα ιστορικά γεγονότα, με απαγγελίες ποιημάτων, με  αφηγήσεις , με τραγούδια , με δραματοποιήσεις, με χιούμορ, με σάτιρα,  με  αυτοσαρκασμό, με ειρωνεία όταν χρειάστηκε??

δείτε μπροστά σας να ξεδιπλώνονται όλα  αυτά!