Εορτή 28ης Οκτωβρίου … 82 χρόνια μετά !!!

Η εθνική επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940 τιμήθηκε και φέτος από το σχολείο μας με τη διοργάνωση σχολικής γιορτής.

Η γιορτή πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας και ξεκίνησε με έναν μικρό χαιρετισμό από τη διευθύντρια του σχολείου μας κ. Έφη Σουλιώτου.

Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄τάξης , μέσα από το χρονικό που παρουσίασαν, τα ποιήματα, τα θεατρικά  και τα τραγούδια, μας ταξίδεψαν σε εκείνα τα δύσκολα χρόνια και αποτύπωσαν την ηρωική εποχή.

Με αυτόν τον τρόπο τιμήσαμε τους ήρωες του 1940 που αντιστάθηκαν, πολέμησαν και έδωσαν τη ζωή τους για ιδανικά ανώτερα από την υλική δύναμη και την ωμή κατάκτηση .Οι  Έλληνες σ’ αυτόν τον πόλεμο αγωνίστηκαν για την ελευθερία, τη  δικαιοσύνη και την ειρήνη!!!

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς που συνέβαλαν στην πραγματοποίηση αυτής της γιορτής:

κ . Κίσσα Ιωάννα ( θεατρολόγος)

κ.   Λάσκου Κωνσταντία (μουσικός)

κ.   Αναστασίου Παντελή (εκπ/κός πληροφορικής)

Οι δασκάλες της Γ’ τάξης

Λιάκου  Ελένη -  Παπαλεξανδρή  Μαρία