Με αφορμή τον εθελοντισμό

Με όλα αυτά που συνέβησαν στην περιοχή μας, ξεκινήσαμε τη νέα σχολική χρονιά, μιλώντας για την έννοια του εθελοντισμού και την αξία του, είδαμε εθελοντές ανά τον κόσμο και καταλήξαμε.

Ο εθελοντισμός ξεκινά από την καρδιά του καθενός και διαχέεται στο περιβάλλον του χωρίς φραγμούς και περιορισμούς.  Το πρώτο απαραίτητο βήμα είναι να δει κανείς τον εαυτό του στον συνάνθρωπό του.  Ο εθελοντισμός είναι πρόοδος, είναι πολιτισμός, είναι έκφραση, είναι τρόπος ζωής.  Ο εθελοντισμός μας αφορά. Μας αφορά όλους μας. Έτσι αποφασίσαμε, σε συνεργασία με τους φίλους μας, τα παιδιά του Ειδικού Σχολείου και τη δασκάλα τους Καργιώτη Χαρούλα, να δημιουργήσουμε ένα ημερολόγιο με ζωγραφιές και κείμενα δικά μας, εμπνευσμένα από τις Παγκόσμιες Ημέρες. Τα έσοδά του θα τα διαθέσουμε στις περιοχές που έχουν πληγεί. Ελπίζουμε να τα καταφέρουμε. Η πρώτη μας συνάντηση έγινε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας.  Βάλαμε τη φαντασία μας, έντονα χρώματα, πολύ μεράκι και το αποτέλεσμα πολύ καλό!