Εορτή  28ης  Οκτωβρίου

Μέσα σ? ένα κλίμα συγκίνησης στο κατάμεστο αμφιθέατρο του 33ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων πραγματοποιήθηκε στις 26/10/2018 η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου 1940. Οι μαθητές της Γ? τάξης απέδωσαν με αξιοζήλευτη σοβαρότητα το πνεύμα της γιορτής.

Αρχικά τα παιδιά έκαναν μία μικρή ιστορική αναδρομή στα γεγονότα του Β? Παγκοσμίου Πολέμου, ενώ παράλληλα προβάλλονταν ανάλογες εικόνες και βίντεο.

Στη συνέχεια παρουσιάστηκε το θεατρικό «Στο μέτωπο», όπου αναδείχθηκαν τα προβλήματα, η αυτοθυσία αλλά και το θάρρος των Ελλήνων φαντάρων μας.

Μετά οι μαθητές παρουσίασαν το θεατρικό «Δύο γράμματα». Το γράμμα της μάνας και του γιου της, που ήταν φαντάρος στο μέτωπο. Μέσω αυτής της αλληλογραφίας φάνηκε η αγάπη τους, οι δυσκολίες του πολέμου αλλά και η πεποίθηση της νίκης.

Κατόπιν διαδραματίστηκε το θεατρικό «Πολεμώντας στην Πίνδο». Εκεί μετά από μία μάχη εμφανίστηκαν οι γυναίκες Ηπειρώτισσες που κουβαλούσαν πολεμοφόδια, τρόφιμα και ρούχα. Λίγο αργότερα ήρθαν και οι νοσοκόμες που βοήθησαν στην περίθαλψη των τραυματιών.

Τέλος παρουσιάστηκε το θεατρικό «Μία γιαγιά σε κέντρο αιμοδοσίας». Πρωταγωνίστρια ήταν μία χαροκαμένη, ηλικιωμένη μάνα, που θέλησε να προσφέρει το αίμα της, για να δώσει ζωή σε τραυματισμένους στρατιώτες.

Οι παραπάνω δράσεις εμπλουτίστηκαν με υπέροχα τραγούδια υπό την καθοδήγηση της μουσικού μας Λάσκου Κωνσταντίας. Επίσης μεγάλη ήταν η συνδρομή της θεατρολόγου μας Παπαμιχαήλ Μαργαρίτας.

Υπεύθυνοι για τη γιορτή ήταν οι εκπαιδευτικοί:

Λιάκου Ελένη (Γ2 )

Παπαλεξανδρή Μαρία (Γ1 )