Με αφορμή τον εθελοντισμό

Με όλα αυτά που συνέβησαν στην περιοχή μας, ξεκινήσαμε τη νέα σχολική χρονιά, μιλώντας για την έννοια του εθελοντισμού και την αξία του, είδαμε εθελοντές ανά τον κόσμο και καταλήξαμε.

Μία ιστορία όμορφη σαν παραμύθι.

Θα σας πούμε μία ιστορία. Μία ιστορία όμορφη σαν παραμύθι. Δεν είναι, όμως, παραμύθι. Είναι αληθινή. Μιλά για μια φιλία. Μια φιλία ανάμεσα στα παιδιά δύο σχολείων.

Συνάντηση με το Ειδικό σχολείο στη βιβλιοθήκη

Σήμερα 27 Μαρτίου 2023,

ο λαγός και η χελώνα, το ποντίκι και το λιοντάρι, το κοράκι και η αλεπού ζωντάνεψαν. Και ξέρετε πού;

Σε ένα μέρος πολύ ευχάριστο και γνώριμο για τους περισσότερους, στη Δημοτική Δανειστική Βιβλιοθήκη της πόλης μας. Εκεί που οι ήρωές μας κλεισμένοι σε ένα βιβλίο κάθονται και μας  περιμένουν να τους πάρουμε, να τους ξεφυλλίσουμε, να τους διαβάσουμε και να ζήσουμε μαζί τους μοναδικές περιπέτειες.

Αποκριάτικες μάσκες

Τη Δευτέρα το πρωί, τα παιδιά του Ε1, η δασκάλα μας  η κυρία Όλγα Καλλιάγρα και η θεατρολόγος, η κυρία Ιωάννα Κίσσα υποδεχτήκαμε με δωράκια και σερπαντίνες τους φίλους μας από το ειδικό σχολείο και τη δασκάλα τους την κυρία Χαρούλα Καργιώτη. Φάγαμε όλοι μαζί το δεκατιανό μας κι ανακαλύψαμε πόσο καλοφαγάδες είμαστε!

Χριστούγεννα

η πιο γλυκιά γιορτή του χρόνου!

Στις 23-12-2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η χριστουγεννιάτικη γιορτή απο τους μαθητές  της Β' τάξης. Τα παιδιά, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, το χάρηκαν, διασκέδασαν και μετέφεραν στον κόσμο όλα τα όμορφα μηνύματα αγάπης, αλληλεγγύης και ελπίδας!  Η γιορτή πλαισιώθηκε  από μελωδίες και καλάντα  της χορωδίας  όλων των παιδιών του σχολείου με την καθοδήγηση της κα.Κωνσταντίας Λάσκου.

3 Δεκεμβρίου Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Όμορφες στιγμές από τα παιδιά της χορωδίας μας σε μια πολύ συγκινητική και ενδιαφέρουσα εκδήλωση...

Παγκόσμια  Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία -΄΄ Μαζί μπορούμε ν΄ανεβούμε ψηλά…’’

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία  εορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου κάθε έτους και καθιερώθηκε το Δεκέμβριο του 1992 από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ.

Αυτή τη μέρα, αλλά και κάθε μέρα, στρέφουμε το ενδιαφέρον μας και εστιάζουμε την προσοχή μας στα δικαιώματα και στις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία.

" Running out of time "

Το φθινόπωρο οργανώθηκε σε διεθνές επίπεδο η μεγαλύτερη και αδιάκοπη, που έχει διοργανωθεί ποτέ, σκυταλοδρομία: η Σκυταλοδρομία «Running Out of Time» για την Κλιματική Αλλαγή.

ΓΙΟΡΤΗ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΩΝ

Πέμπτη,6 Οκτωβρίου 2022

”Αν δεν  έχεις  ηλικιωμένο  στο σπίτι σου…τότε πρέπει ν αγοράσεις έναν !» λέει μια κινέζικη παροιμία.

Για μας,όπως ελεγε κι ένας σοφός  καθηγητής της εποχής μας (Λιαντίνης) ,οι δάσκαλοί μας είναι η δύναμή μας, εμείς οι μαθητές ,η πράξη και το σχολείο..Γιορτή!!

Erasmus+ KA1

2η κινητικότητα

Το χρονικό διάστημα από 2 Μαΐου 2022 ως 6 Μαΐου 2022 στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ KA1 «Διδασκαλία Ίσων Ευκαιριών» εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν στο Europass Teacher Academy της Βαρκελώνης τη δομημένη σειρά μαθημάτων με τίτλο : «A European School for All Children».

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα

Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας 2022, το Ε1 τμήμα του σχολείου μας συνδέθηκε χτες Τετάρτη 11 Μαΐου μαζί με άλλα 250 σχολεία από την Ευρώπη σε συζήτηση με την Πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου κ. Roberta Metsola!!!

9 Μαΐου «Ημέρα της Ευρώπης»

Οι μαθητές του Στ1, Στ2 και Ε1 γνώρισαν την Ευρωπαϊκή Ένωση μέσα από εκπαιδευτικά παιχνίδια γνώσεων , έφτιαξαν το χάρτη της Ευρώπης και διασκέδασαν μαθαίνοντας!

1-11 Απριλίου Μέρες αφιερωμένες στην Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Κάθε χρόνο η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται στις 2 Απριλίου, ημέρα γέννησης του παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Φέτος η  βιβλιοθήκη του σχολείου μας σε συνεργασία με συναδέλφους οργάνωσε 10 μέρες δράσεων για τη γιορτή του βιβλίου.

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΣΤΟΛΗ

Στα πλαίσια του προγράμματος etwinning  «Our story - our history» που υλοποιείται από το Ε1 φιλοξενήσαμε την Παρασκευή 11/3 την κ.Αθηνά Μπουκουβάλα και τον κ.Βαγγέλη Σαμαρά, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά για την άμεση ανταπόκρισή τους, για να μας μιλήσουν για τις παραδοσιακές φορεσιές των Τρικάλων.