Erasmus+ KA1

2η κινητικότητα

Το χρονικό διάστημα από 2 Μαΐου 2022 ως 6 Μαΐου 2022 στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ KA1 «Διδασκαλία Ίσων Ευκαιριών» εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν στο Europass Teacher Academy της Βαρκελώνης τη δομημένη σειρά μαθημάτων με τίτλο : «A European School for All Children».

Στόχος : να μπορέσουν οι εκπαιδευτικοί να αποκτήσουν δεξιότητες διαχείρισης των σύγχρονων πολυπολιτισμικών και ποικιλόμορφων  τάξεων προσαρμόζοντας τις παραδοσιακές τεχνικές διδασκαλίας στις ανάγκες των μαθητών τους διασφαλίζοντας καθολική πρόσβαση στο πρόγραμμα σπουδών.

Για το λόγο αυτό δόθηκε μεγάλη σημασία στο πώς μπορούν να διαμορφωθούν τα μαθήματα προκειμένου να εδραιωθεί η πλήρης ισότητα στην εκπαίδευση για όλους τος μαθητές.

Τονίστηκε η σημασία της χρήσης απλών εργαλείων ΤΠΕ για την ενδυνάμωση όλων των μαθητών σε ένα περιβάλλον χωρίς αποκλεισμούς .Και φυσικά πυρήνας όλων αυτών είναι η συνεργατική μάθηση .

Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου οι εκπαιδευτικοί συνεργάστηκαν και αντάλλαξαν απόψεις  με συναδέλφους από το Βέλγιο και τη Σλοβενία .

Το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι :Λαγοπούλου Ε. ,Μουστάκα Α. και Σπαθή Μ.