Παγκόσμια  Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία -΄΄ Μαζί μπορούμε ν΄ανεβούμε ψηλά…’’

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία  εορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου κάθε έτους και καθιερώθηκε το Δεκέμβριο του 1992 από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ.

Αυτή τη μέρα, αλλά και κάθε μέρα, στρέφουμε το ενδιαφέρον μας και εστιάζουμε την προσοχή μας στα δικαιώματα και στις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία.

Είναι μια μέρα ευαισθητοποίησης που μας "θυμίζει" την αναγκαιότητα της διασφάλισης της ισότιμης αντιμετώπισης, της καλλιέργειας του σεβασμού και της ενσυναίσθησης, της καταπολέμησης της οποιαδήποτε μορφής ανισότητας, διακρίσεων και αποκλεισμών! Η περίπτωση ενός δικού μας ατόμου και η προβολή ενός animation στάθηκαν  αφορμή, εμείς οι μαθητές του Ε1 , να ενημερωθούμε, έτσι ώστε να μάθουμε να αποδεχόμαστε τη διαφορετικότητα και να αποκτήσουμε δεξιότητες ενσυναίσθησης απέναντι σ’ αυτά τα άτομα .
Η επαφή μας με τα παιδιά του 1ου Ειδικού Σχολείου Τρικάλων, σε ένα χώρο ιδιαίτερα αγαπητό σε όλους, μια παιδική χαρά, μας έδωσε την ευκαιρία να σκεφτούμε πως μπορούμε να αφαιρέσουμε τα εμπόδια και να δημιουργήσουμε μια κοινωνία ίση και  προσβάσιμη σε όλους.

Το μήνυμά μας ‘’Μαζί μπορούμε ν΄ανεβούμε ψηλά …’’
Το θέλουμε και πιστεύουμε πως μπορούμε να το καταφέρουμε!

Ευχή μας, όλοι - κράτος και κοινωνία - να αλλάξουμε και να δούμε αυτό το
διαφορετικό από μια άλλη οπτική. Να καταλάβουμε πως όσο διαφορετικοί κι αν είμαστε μεταξύ μας, οι ανάγκες, τα θέλω, τα δικαιώματα, οι αντιδράσεις μας είναι όλα κοινά..!
Οι μαθητές του Ε1,

η δασκάλα τους Καλλιάγρα Όλγα και η θεατρολόγος Κίσσα Ιωάννα.