ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΠΟ 14/9/2020

• Οι μαθητές θα έρχονται στο σχολείο από τις 8.00 έως τις 8.15. Το σχολείο θα ανοίγει 8.00 για την προσέλευση των παιδιών. Η είσοδος μαθητών και εκπαιδευτικών θα γίνεται αυστηρά με χρήση μάσκας λόγω των οδηγιών για την προστασία από τον covid.
  • Οι μαθητές θα μπαίνουν στον χώρο του σχολείου μόνοι τους χωρίς την συνοδεία γονέων, έχοντας μαζί τους εκτός από το εκπαιδευτικό υλικό της ημέρας, το κολατσιό τους και νερό. Για τους μαθητές του ολοημέρου συστήνουμε να δίνετε φαγητό σε ξηρή μορφή (τύπου σάντουιτς ή πίτας ).
  • Όλα τα τμήματα θα είναι με την πλήρη σύνθεσή τους. Σε περίπτωση που κάποιοι μαθητές απουσιάζουν θα λαμβάνουν την ύλη και τις εργασίες της ημέρας από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό μέσω email. Γι αυτό όσοι δεν είχαν δώσει το email τους στον εκπαιδευτικό της τάξης ή έχουν αλλάξει email παρακαλώ να το δώσουν άμεσα.
  • Το πρόγραμμα και οι ώρες των μαθημάτων θα είναι όπως και τις προηγούμενες χρονιές, έναρξη 8.15 και λήξη 13.15. Ακολουθεί το πρόγραμμα του ολοημέρου με λήξη στις 15.00.
  • Τα διαλείμματα μένουν τα ίδια και τα παιδιά θα συνοδεύονται από τον εκπαιδευτικό στον αύλειο χώρο. Ορίζονται οι χώροι αυλής για τους μαθητές συγκεκριμένοι και οριοθετημένοι για κάθε τμήμα. Οι μαθητές των τάξεων θα εξέρχονται και θα εισέρχονται στο κτήριο του σχολείου από διαφορετική είσοδο πάντα με συνοδεία εκπαιδευτικού για κάθε τμήμα χωριστά. Για την καλύτερη εποπτεία των τμημάτων διπλασιάζονται οι επιτηρητές των τμημάτων στα διαλείμματα.
  • Οι γονείς επιβάλλεται, λόγω των συνθηκών, να θερμομετρούν τα παιδιά τους κάθε πρωί, πριν να έρθουν στο σχολείο και όσοι μαθητές έχουν θερμοκρασία πάνω από το κανονικό να μένουν στο σπίτι . Στο σπίτι επίσης θα μένουν τα παιδιά που έχουν συμπτώματα καταρροής, βήχα κλπ.
  • Σε περίπτωση που κάποιοι μαθητές ??αδιαθετήσουν??κατά την διάρκεια του σχολείου, θα παραμένουν σε ειδική αίθουσα και θα ενημερώνονται άμεσα οι γονείς τους.
  • Στο χώρο του σχολείου θα υπάρχουν μόνο οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί και θα καταγράφονται όσοι για κάποιο σοβαρό λόγο, κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας, εισέλθουν στο σχολείο.

Αγαπητοί μαθητές, γονείς και συνάδελφοι, η φετινή χρονιά είναι διαφορετική από τις προηγούμενες όσον αφορά τους κανόνες υγιεινής, προφύλαξης από τον συγκεκριμένο ιό. Αλλά σε τίποτα δεν θα αλλάξει την ανάγκη για μάθηση, επικοινωνία έστω και με λίγο διαφορετικό τρόπο και εν τέλει την  αγάπη για την ζωή.

Θα περάσουμε και αυτή τη δυσκολία με υπευθυνότητα και σεβασμό στους άλλους και στον εαυτό μας. Όλα θα πάνε καλά!!!

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων