ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΠΟ 1/6 ΕΩΣ 26/6

Οι μαθητές θα έρχονται στο σχολείο από τις 8.00 έως τις 8.15. Το σχολείο θα ανοίγει 8.00 για την προσέλευση των παιδιών.

• Οι μαθητές θα μπαίνουν στον χώρο του σχολείου μόνοι τους χωρίς την συνοδεία γονέων, έχοντας μαζί τους εκτός από το εκπαιδευτικό υλικό της ημέρας, το κολατσιό τους και ένα μπουκάλι νερό (το κυλικείο θα είναι κλειστό).
  • Εκτός από τα τμήματα της ΣΤ τάξης, όλα τα άλλα τμήματα χωρίζονται σε 2 ομάδες και θα έρχονται στο σχολείο εκ περιτροπής πχ την πρώτη εβδομάδα ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΕΤΑΡΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ για την πρώτη ομάδα μαθητών και ΤΡΙΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ για την δεύτερη ομάδα και την επόμενη εβδομάδα το αντίθετο.
  • Το πρόγραμμα των μαθημάτων παραμένει το ίδιο εκτός από τις εσωτερικές ίσως τροποποιήσεις που μπορεί να κάνουν οι δάσκαλοι των τάξεων πχ να αυξήσουν τις ώρες της Γλώσσας και των μαθηματικών όπου χρειαστεί.
  • Τα διαλείμματα μένουν τα ίδια και τα παιδιά θα συνοδεύονται και θα επιτηρούνται από τον εκπαιδευτικό καθ΄ όλη την διάρκεια του διαλείμματος. Ορίζονται χώροι της πάνω αυλής για τους μαθητές των Δ, Ε και ΣΤ τάξεων. Στην κάτω αυλή θα οριστούν χώροι για τους μαθητές των Α, Β και Γ τάξεων. Οι μαθητές των μικρών τάξεων θα εξέρχονται και θα εισέρχονται στο κτήριο του σχολείου από διαφορετική είσοδο από τους μαθητές των μεγάλων τάξεων πάντα με συνοδεία εκπαιδευτικού για κάθε τμήμα χωριστά.
  • Οι γονείς των μαθητών της Α και Β τάξης θα έρχονται για να πάρουν τα παιδιά τους 5 λεπτά νωρίτερα, δηλαδή 13.10, για να αποφύγουμε τον συνωστισμό κατά την αποχώρηση, με τα υπόλοιπα τμήματα.