Εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

Την Πέμπτη  6 Ιουνίου 2019 οι τάξεις Ε και Στ πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη. Φτάνοντας στην πόλη επισκεφτήκαμε πρώτα τον ιερό ναό του Αγίου Δημητρίου και τις κατακόμβες που υπάρχουν στο εσωτερικό του ναού.

Στη συνέχεια πήγαμε στο Βυζαντινό μουσείο με τις εντυπωσιακές 11 αίθουσές του που η καθεμία έχει διαφορετικό θέμα από την εποχή του Βυζαντίου .Στο αρχαιολογικό μουσείο θαυμάσαμε  εκθέματα που βρέθηκαν στην πόλη , αλλά και  στην ευρύτερη περιοχή της.

Φυσικά κάναμε και την καθιερωμένη βόλτα στην παραλία  με φόντο τον Λευκό Πύργο και τον Θερμαϊκό κόλπο.

Για φαγητό και ... ψώνια  πήγαμε σε γνωστό εμπορικό  χώρο έξω από την πόλη.

Στο δρόμο της επιστροφής το κέφι ανεβασμένο και η διάθεση για πειράγματα μεγάλη.

Υπέροχη εκδρομή και οι αναμνήσεις πολλές κυρίως για τους μαθητές της Στ που αποχαιρετούν το δημοτικό.

Τους μαθητές συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί : Λαγοπούλου Ευαγγελία, Γκούμπλια Μαρία, Παντελής Αναστασίου, Βακουφτσή Στέλλα, Χρηστάννα Ηλιάνα.