Εορτή  28ης  Οκτωβρίου

28η   Οκτωβρίου??77 χρόνια μετά!

Την ημέρα αυτή τιμούμε και γιορτάζουμε τους ήρωες του 1940 που αντιστάθηκαν, πολέμησαν, έδωσαν  και τη ζωή τους ακόμη για να είναι η πατρίδα μας ελεύθερη. Όλοι  μαζί ενώθηκαν, εμψυχώθηκαν, στράφηκαν κατά του εχθρού και υπέρ της πατρίδας Ελλάδας. Γιατί; Γιατί η Ελλάδα ήταν μια «ιδέα». Μια ιδέα με ανώτερα ιδανικά.

Σήμερα 27-10-2017 πραγματοποιήθηκε η γιορτή του σχολείου μας, ξεκινώντας με έναν μικρό χαιρετισμό από τη διευθύντρια του σχολείου κα. Γεωργαλή Παναγιώτα και την παράδοση της σημαίας στους κληρωθέντες  μαθητές της ΣΤ΄ τάξης.

Αμέσως τη σκυτάλη πήραν οι μαθητές και μαθήτριες της Δ΄ τάξης οι οποίοι μέσα από το χρονικό που παρουσίασαν, τα ποιήματα, τα δύο θεατρικά: «Στην πρώτη γραμμή του πολέμου»-«Γυναίκες της Πίνδου» και αξιόλογα τραγούδια μας ταξίδεψαν και αποτύπωσαν την ηρωική εποχή.

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς που συνέβαλαν για το αποτέλεσμα αυτής της γιορτής:

Παπαμιχαήλ Μαργαρίτα (θεατρολόγος)

Λάσκου Κωνσταντία (μουσικός)

Αναστασίου Παντελής (εκπ/κός πληροφορικής)

Οι δασκάλες της Δ΄ τάξης

Λιάκου  Ελένη