Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης

21 Μαρτίου Παγκόσμια ημέρα ποίησης και η βιβλιοθήκη του σχολείου μας τίμησε με ιδιαίτερο τρόπο τη μέρα αυτή!

Με σύμμαχο τον καιρό και την εαρινή ισημερία οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν κυρίως  στον αύλειο  χώρο του σχολείου μας ακούγοντας μελοποιημένη ποίηση. Ξεκίνησε η μέρα μοιράζοντας ποιήματα σε γονείς και  δασκάλους τυλιγμένα όμορφα και γεμάτα εικόνες και υποσχέσεις? Ποιήματα μοιράστηκαν και στους μαθητές και στις μαθήτριες της Β΄τάξης τα οποία ζωγράφισαν στην αυλή του σχολείου. Στην ίδια δράση συμμετείχαν και οι μαθητές του Δ2 με Αγγλικά ποιήματα με τη βοήθεια και ενεργή συμμετοχή της καθηγήτριας Αγγλικών Άννας-Μαρίας Πάνου. Οι μαθητές της ΣΤ τάξης που παρακολουθούν το μάθημα των Γερμανικών είχαν την ευκαιρία με την κυρία Σοφία να διαβάσουν ποιήματα μεγάλων Γερμανών ποιητών. Οι μαθητές του Γ1 με τη δασκάλα τους χρησιμοποίησαν το χώρο της βιβλιοθήκης για να διαβάσουν και να  απολαύσουν την «Ιθάκη» του Καβάφη ? Μια υπέροχη ανοιξιάτικη μέρα κύλησε διαβάζοντας, ακούγοντας και ζωγραφίζοντας ποιήματα. Δε χρειαζόταν να τα καταλάβουμε, έφτανε μόνο να τα δούμε με τα μάτια της ψυχής? όπως έλεγε και ο μικρός πρίγκιπας.