ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ 2018

33ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 14-06-2018 η γιορτή αποφοίτησης των μαθητών της Στ΄ τάξης στο αμφιθέατρο του 33ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων.

Αρχικά η γιορτή ήταν αφιερωμένη στο σχολείο του 19ου και 20ου αιώνα όπως το βίωσαν μεγάλοι Έλληνες λογοτέχνες ? ποιητές, δηλαδή:  Ν. Καζαντζάκης,  Χ. Χρηστοβασίλης, Κ. Βάρναλης, Γ. Βιζυηνός, Μ. Λουντέμης και Ε. Αλεξίου. Τα παιδιά μέσα από θεατρικές διασκευές των έργων τους παρουσίασαν το σχολείο εκείνης της εποχής.

Στη συνέχεια η γιορτή ήταν αφιερωμένη στο σύγχρονο σχολείο και οι μαθητές παρουσίασαν ένα ανάλογο θεατρικό, που είχε πολλά κωμικά στοιχεία.

Κατόπιν υπήρξε προβολή φωτογραφιών των παιδιών από την αρχή της σχολικής τους ζωής ως την αποφοίτησή τους.

Τέλος οι μαθητές έκλεισαν τη γιορτή χορεύοντας παραδοσιακούς χορούς και ευχήθηκαν σε όλους:      ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !

Υ.Γ.

Θα ήταν παράλειψη αν δε λέγαμε ότι σ΄ όλη τη διάρκεια της γιορτής υπήρχε προβολή εικόνων με τις μορφές των αντίστοιχων συγγραφέων, των βιβλίων τους και διαφόρων αποφθεγμάτων τους. Όπως επίσης και τα υπέροχα τραγούδια που εναλλάσσονταν αρμονικά με τα θεατρικά δρώμενα από τη χορωδία της τάξης.