ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΩΝ

Ευχαριστώ  παππού??

Ευχαριστώ  γιαγιά ?..

Παππούς και γιαγιά!  Δυο πρόσωπα που κρύβονται πίσω από κάθε ελληνική οικογένεια. Που μας αγαπούν πιο πολύ και από τους γονείς μας.  " Του παιδιού μου το παιδί, δυο φορές παιδί μου" ισχυρίζονται.

Που μας έχουν μεγαλώσει με τις ιστορίες και τα παραμύθια τους. Τα χάδια και τα τρυφερά φιλιά τους. Το μόνο που ζητούν από εμάς είναι λίγη προσοχή και τον σεβασμό μας. Τα λόγια αγάπης δεν στοιχίζουν τίποτα σε μας. Είναι ανέξοδα και χωρίς κόπο λέγονται. Γι? αυτούς όμως είναι κάτι πολύτιμο.

1η  Οκτώβρη  Παγκόσμια  Ημέρα  Τρίτης  Ηλικίας

Γιορτάζουν αυτά τα αγαπημένα μας πρόσωπα, ο παππούς και η γιαγιά.

Οι μαθητές της   Β΄ τάξης με τις δασκάλες τους  κα  Καλλιάγρα  Όλγα και   κα  Λαγοπούλου Ευαγγελία, καθώς και με τη μουσικό του σχολείου κα Λάσκου Κωνσταντία, θέλοντας να τους τιμήσουν, επισκέφθηκαν το Γηροκομείο Μεγάλων Καλυβίων. Τραγούδησαν, τους πρόσφεραν δωράκια, τους χάρισαν τα χαμόγελά τους. Τους έδωσαν χαρά.

Κάθε  παιδί έγραψε για το δικό του παππού και τη δική του γιαγιά. Τους είπαν  ένα μεγάλο "Ευχαριστώ".

Αυτά τα  "Ευχαριστώ" των παιδιών τα αφιερώνουμε με πολλή αγάπη στους παππούδες και τις γιαγιάδες όλου του κόσμου, που ζεσταίνουν και φωτίζουν τα παιδικά μας χρόνια.