Τα παιδία ? παίζει

Οι μαθητές του Β΄1 τμήματος στο πλαίσιο του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης πραγματοποίησαν μία εργασία με θέμα: «Τα παραδοσιακά παιχνίδια από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα». Αφορμή για την πραγματοποίηση αυτής της εργασίας στάθηκε η αγάπη των παιδιών για το παιχνίδι, διαχρονικά και ο καθοριστικός ρόλος του παιχνιδιού για την ψυχοσωματική και συναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού.

Μέσα από μία ιστορική αναδρομή τα παιδιά γνώρισαν πολλά παραδοσιακά παιχνίδια , τον τρόπο που παίζονταν και τα υλικά από τα οποία ήταν κατασκευασμένα. Δόθηκε στα παιδιά η ευκαιρία να παίξουν αυτά τα παιχνίδια και να αναπτύξουν πνεύμα ομαδικότητας και συνεργασίας ,καθώς και σεβασμό προς τους συμπαίκτες τους και στους κανόνες των παιχνιδιών.

Ήταν μια εργασία που, καθ όλη τη διάρκειά της,  τα παιδιά εργάστηκαν με χαρά και ενθουσιασμό. Η χαρά τους ήταν μεγαλύτερη όμως, όταν έδειξαν αυτά τα παιχνίδια και στα υπόλοιπα παιδιά του σχολειού.

Για την πραγματοποίηση αυτής της εργασίας, συνεργάστηκαν οι μαθητές του Β΄1 τμήματος με τη δασκάλα τους κυρία Ελένη Λιάκου και τη δασκάλα της Φυσικής Αγωγής κυρία Αλίκη Γουλιώτη.