ΑΜΑΛ!

Το όνομά της στα Αραβικά σημαίνει ελπίδα! Η ελπίδα χτίζεται  βήμα-βήμα. Δε χρειάζεται να κοιτάξεις λεξικό για να καταλάβεις τι σημαίνει «πρόσφυγας».

Άκου τη λέξη. Σου φωνάζει, κι ίσως κάνει την καρδιά σου να χτυπά πιο γρήγορα και πιο έντονα. Αν κλείσεις τα μάτια, θ’ αρχίσεις να βλέπεις εικόνες, ν’ ακούς θορύβους που σε τρομάζουν και κάνουν τα πόδια σου να σφιχτούν και να θέλουν να τρέξουν… Ένα «κορίτσι», μόλις εννέα ετών, προετοιμάζεται αυτό το διάστημα για ένα μεγάλο ταξίδι. Σε λίγο καιρό θα ξεκινήσει μόνη της, από τα σύνορα της Συρίας, θα διασχίσει την Τουρκία για να περάσει στην Ελλάδα και να συνεχίσει στην Ευρώπη. Εκεί, θέλει να βρει τη μητέρα της. Να γυρίσει στο σχολείο. Να ξεκινήσει μια νέα ζωή. Αυτή είναι η ιστορία της μικρής Αμάλ. Μιας κούκλας ύψους 3,5 μέτρων, με τη μορφή ασυνόδευτης προσφυγοπούλας, που θα περπατήσει 8.000 χιλιόμετρα για να φωτίσει ιστορίες εκατομμυρίων νεαρών προσφύγων. Το ταξίδι της μικρής Αμάλ είναι μια εκπληκτική εξερεύνηση του τι σημαίνει να εκτοπίζεται κανείς στη σύγχρονη κοινωνία και τη δυσκολία που έρχεται μαζί του. Το ταξίδι της είναι γεμάτο κακουχίες που μοιράζονται χιλιάδες σε όλο τον κόσμο. Εκατοντάδες διεθνείς συνεργάτες θα στηρίξουν τη Μικρή Αμάλ στο ταξίδι της από θέατρα, κοινοτικές ομάδες, καλλιτεχνικές και ανθρωπιστικές οργανώσεις μέχρι τοπικές και κρατικές αρχές. Σε όλη τη διαδρομή, περισσότερες από 70 πόλεις, κοινότητες και χωριά θα υποδεχθούν τη Μικρή Αμάλ με καλλιτεχνικές δράσεις , παρελάσεις στο δρόμο και παραστάσεις μουσικής, χορού και θεάτρου στο δημόσιο χώρο μέχρι μικρές κοινοτικές εκδηλώσεις. Κάθε βήμα αυτού του ταξιδιού θα καταγράφεται και θα είναι διαθέσιμο online, δίνοντας σε θεατές από όλο τον κόσμο την ευκαιρία να μοιραστούν την ιστορία της Μικρής Αμάλ και των χιλιάδων άλλων ανθρώπων που θα συναντήσει στο δρόμο της. Εμείς ως 33ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων είμαστε πολύ περήφανοι που είμαστε πρεσβευτές “της  βόλτας της” . Η έκταση και το μέγεθος αυτού του εγχειρήματος μας εξιτάρει ήδη τη φαντασία!