Ισορροπούμε ? στην τάξη!

Ύστερα από σχετική έρευνα για τη βελτίωση της επίδοσης των μαθητών και την ευχάριστη δραστηριότητα, έχουμε τη χαρά να σας ανακοινώσουμε ότι στην τάξη μας χρησιμοποιούμε τις γνωστές μπάλες ισορροπίας αντί των καθισμάτων.

Το ερέθισμα δόθηκε από σχετική ενημέρωση για τα ευρωπαϊκά προγράμματα μάθησης που ήδη εφαρμόζονται σε σχολεία της Ευρώπης και σε υπαλλήλους καθιστικής εργασίας της Αμερικής.

Τα οφέλη του εγχειρήματος είναι πολλαπλά. Με την εν λόγω πρωτοβουλία διδάσκουμε  στα παιδιά, μεταξύ άλλων, ότι η ζωή δεν είναι μόνο κινητό τηλέφωνο και γαριδάκια, ότι το σώμα τους είναι ο βασικός λόγος της ύπαρξής μας, και ότι η υγεία δεν δίνεται αλλά κατακτιέται. Η χρήση της εν λόγω μπάλας κινητοποιεί κυρίως μικρές αλλά άκρως σημαντικές μυϊκές ομάδες, βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος και, μέσω των προαναφερθέντων, βοηθά τα μέγιστα στην βελτίωση της νοητικής λειτουργίας και ακαδημαϊκής απόδοσης των μαθητών.

Ο υπεύθυνος στην έδρα της Εργοφυσιολογίας του ΤΕΦΑΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ  Δρ Γιάννης Κουτεντάκης, με τη θετική του στάση ΄΄μας ενδυνάμωσε΄΄ δίνοντάς μας συγχαρητήρια για την πρωτότυπη  ιδέα.

Με την ευγενική χορηγία του συμπολίτη μας κ. Γιάννη Χάϊδου αποκτήσαμε τις μπάλες και το πρότζεκτ  υλοποιήθηκε.

Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν και σύντομα οι καρέκλες αντικαταστάθηκαν από τις μπάλες.

Παρατηρήθηκε παρά το σύντομο χρονικό διάστημα που χρησιμοποιούνται, περισσότερη ενέργεια στην τάξη ευχάριστη ατμόσφαιρα, δραστηριοποίηση του δυναμικού των μαθητών.

Στο 33ο δημοτικό σχολείο Τρικάλων συνεχίζουμε να πρωτοτυπούμε, να δημιουργούμε και να εκπλήσσουμε προς όφελος των μαθητών?.

Η δασκάλα του Ε2 τμήματος

Στέλλα Βακουφτσή